Serdecznie zapraszamy na bezpłatny warsztat dotyczący procedur postępowania z kobietami po doświadczeniu przemocy seksualnej, w tym gwałtu.
Do udziału w warsztacie zapraszamy przedstawicielki/li z Warszawy:
- personelu medycznego,
- policji,
- ośrodków pomocy społecznej,
- oraz organizacji pozarządowych.
Dzięki niemu dowiesz się, jak rozmawiać (co mówić, a czego nie), jak postępować w sytuacji, gdy zgłosi się kobieta z doświadczeniem przemocy seksualnej w tym gwałtu, jak nie powielać krzywdzących stereotypów i mitów, jak wygląda polskie prawo w tym zakresie, kto może pomóc i jak?
Gwałt i inne formy przemocy seksualnej są jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń. Negatywne skutki gwałtu czynią z niego przestępstwo, które swoim ciężarem ustępuje tylko przestępstwu zabójstwa.
Badania pokazują, że obwinianie kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej, tak przez przedstawicieli instytucji, z którymi się spotykają, jak też przez najbliższych czy społeczeństwo i media, może powiększać poczucie bezsilności i wstydu u pokrzywdzonej, wywoływać poczucie winy i obniżać jej samoocenę i pogłębiać, utrzymywać lub wręcz przyczynić się do wystąpienia zespołu stresu pourazowego (PTSD).
Celem naszego warsztatu jest zapewnienie pokrzywdzonym kobietom jak najlepszej pomocy i opieki przez instytucje i organizacje, które takiego wsparcia udzielają.
Warsztaty będą się odbywały zdalnie, na platformie ZOOM, prowadzić je będzie Joanna Piotrowska, ekspertka przeciwprzemocowa, edukatorka, andragożka.
Prosimy o wybranie jednego z poniższych terminów i wysłanie zgłoszenia na adres: monikam@feminoteka.pl do 23.11.2020 r.
Terminy:
25.11 (środa) g. 13.00-16.00
28.11 (sobota) g. 13.00-15.00
Artykuł Jak pomagać, by nie krzywdzić kobiet po doświadczeniu przemocy seksualnej, w tym gwałtu – warsztat pochodzi z serwisu Fundacja Feminoteka.