Serdecznie zapraszamy dziewczynki w wieku 8-12 lat na warsztaty WenDo!
Zajęcia odbedą sie w Społecznym Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej 22 w Warszawie w weekend 27-28.05.2017 r. (10.00-16.00).
Zapraszamy rodziców i opiekunki/ów do kontaktu w sprawie zgłoszeń (w mailu zwrotnym dostaniecie dane do wpłaty zaliczki i inne) lub z pytaniami na mail jolantag@feminoteka.pl, w tytule „WenDo dziewczynki”. Koszt 135 zł. / os.
Warsztaty poprowadzą trenerki WenDo Jolanta Gawęda i Ewa Rutkowska.
WenDo jest:
metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w szkole – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.
WenDo wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. Wyraża się to przekonaniem, że nikt nie ma prawa naruszać naszych granic. Poznając swoje własne granice, uczymy się także szanować granice innych ludzi. Przede wszystkim WenDo uczy, co zrobić, by w ogóle nie dopuścić do przemocy. Jednocześnie uczy współpracy i solidarności w grupie, pomagania sobie nawzajem. To warsztaty, dzięki którym dziewczęta poczują się bezpieczniej na ulicy i w szkole.
WenDo nie jest:
Sztuką walki. Podczas zajęć nie uczymy, jak się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić.
Kto może wziąć udział w WenDo:
Dziewczęta. Nie ma znaczenia czy są wysportowane, czy nie. Bez względu na siłę fizyczną, każda dziewczyna jest się w stanie obronić.
Jak się ubrać:
Najlepiej wygodnie, ale nie musi być to strój sportowy, wystarczy, że nie będzie krępował ruchów.
Co ze sobą zabrać:
Przede wszystkim coś do picia! I dobrze też wziąć coś do zjedzenia – będziemy robić przerwy, podczas których będzie można się posilić, bo zajęcia trwają 6 godzin każdego dnia.
Jak przebiega warsztat
Warsztat będzie trwał 12 godzin zegarowych rozłożonych na dwa dni.
Podczas zajęć uczymy się:
- jak poczuć swoją siłę i podnieść poczucie wartości
- ochrony własnych granic fizycznych i psychicznych (zabawy, psychodramy)
- najprostszych technik samoobrony (ciosy, kopnięcia, uwolnienia)
- pracy z głosem, ciałem i postawą (zabawy, ćwiczenia)
- współpracy i solidarności w grupie
- komunikacji bez przemocy
- elementów consentu czyli zgody – na co chcę i świadomie decyduję się w relacjach z drugą osobą, z założeniem, że moje decyzje (i drugiej osoby też) są autonomiczne
- jak rozpoznać zagrażające sytuacje i jak reagować
- jak uniknąć przemocy psychicznej jak i fizycznej