Pakistańskie posłanki przedstawiły niedawno na forum narodowego parlamentu projekt ustawy wprowadzającej minimalny wiek wymagany do zawarcia małżeństwa. Według proponowanych zmian ma on wynosić 18 lat i być taki sam dla kobiet jak i mężczyn. Jednak już 14 stycznia wniosek został wycofany po tym jak Rada Islamskiej Ideologii (Council of Islamic Ideology) oceniła go jako „antyislamski” i „bluźnierczy”. Według organizacji Human Rights Watch powyższa decyzja umiejscawia Pakistan po stronie przeciwników ochrony praw człowieka.
W ostatnim czasie zaobserwować można szereg zmian w prawodawstwie krajów deklarujących przywiązanie do islamskich wartości. W 2009 r. Afganistan ogłosił zaostrzenie kar za wydawanie za mąż nieletnich. Premier kolejnego z największych państw muzłumańskich na świecie – Bangladeszu zobowiązał się do zakończenia wszystkich dziecięcych małżeństw do roku 2041.
Aż 21 proc. pakistańskich dziewcząt jest wydawanych za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Na całym świecie żyje około 700 mln kobiet, które weszły w związek małżeński przed swoimi 18 urodzinami. Prawie połowa z nich mieszka w Azji Południowej.
Małżeństwa dzieci mają katastrofalne skutki zarówno w wymiarze indywidualnym jak
i społecznym. Dziewczynki-mężatki zaraz po ceremonii zaślubin zaprzestają uczęszczania do szkoły. Rodzą wcześniej i częściej niż ich niezamężne rówieśniczki. Tak wczesne zachodzenie w ciąże wiąże się z dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia zrówno przyszłych matek oraz ich dzieci, które przychodzą na świat z bardzo niską wagą urodzeniową. Dodatkowo, nastoletnie panny młode dużo częściej spotykają się z przemocą ze strony swoich partnerów niż kobiety wychodzące za mąż w wieku późniejszym.
Bieda, społeczna presja czy brak edukacji są jednymi z najczęstszych przyczyn dziecięcych małżeństw w kraju.
***
Źródła: Human Rights Watch, The Washington Post, Al Jazeera.
Opracowanie i tłumaczenie: Karolina Ufa
↧