Ponad 30 filmów (w tym kilkanaście premier), koncerty, debaty i spotkania autorskie to tegoroczny program Demakijażu – Festiwalu Kina Kobiet, który już po raz trzeci organizowany jest w Lublinie.
Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest BUNT.
„Chcemy pokazać różne oblicza buntu i sposoby jego wyrażania. Podczas debat i spotkań zastanowimy się też nad koniecznością i niemożliwością buntu. Pokażemy niepokorne filmy, które zawładnęły w tym roku naszą wyobraźnią” – mówi Jolanta Prochowicz, jedna z organizatorek Demakijażu.
Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie „Złe wychowanie Cameron Post” – zwyciężczyni tegorocznego festiwalu Sundance. Zostanie pokazanych także premierowo kilkanaście krótkich metraży wyselekcjonowanych podczas Brooklyn Women’s Film Festival. Będą też dyskusje o prasie kobiecej w Polsce, spotkania z młodymi polskimi reżyserkami, wreszcie na zamknięcie festiwalu będzie można zobaczyć rewelacyjny i kontrowersyjny zarazem filmem „Touch me not”, którego reżyserka Adina Pintilie została uhonorowana Złotym Niedźwiedziem podczas Berlinale 2018.
Wszystko to w trzech sekcjach programowych:
Let’s Start the Revolution – to blok filmów młodych polskich reżyserek, które zaczynają swoją przygodę z branżą filmową w Polsce. To także filmy pokazujące różne oblicza protestu i cały przekrój nastrojów społecznych przeradzających się w osobiste – publiczne – polityczne rewolucje.
Artystki – opowieści filmowe o kobiecym buncie poprzez sztukę. To biografie i fabuły o kobietach, które poprzez swoją twórczość wpłynęły na to, w jakim świecie dzisiaj żyjemy.
Dżender Blender – cykl pokazujący bunt poprzez ciało i seksualność. Filmy traktujące o poszukiwaniach tożsamości i odkryciach złudności binarnych podziałów.
Feminoteka poleca cały Demakijaż, ale szczególnie spotkanie w sobotę (27.10.2018) o godz. 20.15, gdzie będzie okazja do spotkania się z pomysłodawczyniami wydania książki „Robię sobie remont – podstawowe wykończenia i naprawy w domu” niepowtarzalnego, dziewczyńskiego poradnika – Jolą Gawędą, Asią Kubiakowską i Basią Janisch, porozmawiać o ich pomyśle oraz premierowo w Lublinie zobaczyć efekt ich pracy.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Festiwal odbywa się w dniach 24 do 28 października w Centrum Kultury w Lublinie. Pokazywane filmy będą miały polską i angielską ścieżkę dialogową. Debaty i spotkania autorskie będą tłumaczone na angielski oraz Polski Język Migowy.
Program Festiwalu