Jeśli jesteś mieszkanką Warszawy i doświadczyłaś przemocy i w związku ze stresem wywołanym przemocą masz m.in. takie objawy jak: wysoki poziom niepokoju, labilność emocjonalną (zalewające uczucia), stały, podwyższony stan czujności, trudne do zatrzymania, negatywne myśli, powracające obrazy przeżytych doświadczeń, zaburzenia snu, proponujemy ci udział w warsztatach jogi specjalnie przygotowanych dla kobiet po doświadczeniu traumy.
Wiele kobiet, które doświadczyły przemocy, latami boryka się z psychicznymi konsekwencjami tego zjawiska, wynikającymi z długotrwałego stresu, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia im normalne i satysfakcjonujące życie. Proponowany przez nas warsztat jogi prowadzony przez psycholożkę z wieloletnią praktyką, jest pomocą w poradzeniu sobie ze skutkami przeżytej traumy.
Z perspektywy jogi, konsekwencje psychologiczne nierozwiązanej traumy są nie tyle problemem psychologicznym, co symptomem zaburzenia działania układu nerwowego. Poprzez stosowną praktykę można wspomóc proces samoregulacji ciała i tym samym zniwelować cierpienie.
Trauma jest w pewnym sensie stałą częścią życia. Wypadki, straty, przemoc towarzyszą ludzkiej egzystencji niezależnie od stopnia rozwoju cywilizacji. Nasze ciała i umysły posiadają wszystkie możliwe mechanizmy powrotu do równowagi i dobrostanu, potrzebujemy tylko pozwolić im zadziałać.
Joga jest starożytną techniką pracy z ciałem dysponującą takimi narzędziami jak praktyka oddechowa (pranajama), praktyka układania ciała w określonych pozycjach (asany), praktyka stymulowania przepływu energii w ciele poprzez naciskanie punktów akupresurowych (mudry), angażowanie umysłu (medytacja), praca z dźwiękiem(mantra). Użycie ich we właściwy sposób pomaga ciału w powrocie do swojego naturalnego rytmu i odzyskaniu utraconej równowagi. Zajęcia są prowadzone w nurcie Jogi Kundalini.
Celem praktyki jogi dla osób po traumie jest pozytywna zmiana wynikająca z przekroczenia trudnego doświadczenia, w wyniku której osiągamy wyższy niż dotychczas poziom funkcjonowania, zdolności adaptacyjnych, rozumienia samej siebie. Z badań porównujących skuteczność jogi w pracy z osobami po doświadczeniu traumy i terapii w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT) wynika podobna lub wyższa skuteczność jogi w porównaniu z terapią. Osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi tej praktyki zapraszamy do tekstu Agnieszki Czapczyńskiej Joga dla osób po doświadczeniu traumy.
Szczegóły dotyczące uczestnictwa w zajęciach:
- Czas trwania: zajęcia będą odbywały się w środy w godzinach 18.30-20.00 w następujących terminach: kwiecień: 18.04, maj: 25.05, 9.05, 16.05, 23.05, 30.05, czerwiec: 6.06, 14.06, 20.06, 27.06. – w sumie 10 spotkań.
- Warunki uczestnictwa: konieczne jest wcześniejsze spotkanie indywidualne z prowadzącą zajęcia, kwalifikujące do udziału w warsztatach. Udział w całym cyklu (maksymalnie dwie nieobecności).
- Osoby prowadzące: Agnieszka Czapczyńska (psychoterapeutka, trenerka Jogi Kundalini), Jola Gawęda (trenerka Wendo)
Liczba miejsc ograniczona. Zajęcia są BEZPŁATNE.
ZGŁOSZENIA telefoniczne pod nr tel. 720 908 974, we wtorki, środy i czwartki w godz. 13.00-19.00.
Warsztat odbywa się w ramach projektu „To nie Twoja wina! Stop przemocy wobec kobiet”
współfinansowanego przez Urząd Miasta st. Warszawy