W poszukiwaniu kapłanki. Buddyjska i chrześcijańska duchowość w kamerze nieheteronormatywnej reżyserki.
Pokaz filmów oraz rozmowa z duetem twórczym: Małgorzatą Dobrowolską i Magdaleną Juszczyk.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Małgowska.
7.11. 2015 g. 18.00
Feminoteka, ul. Mokotowska 29a
„Już jako małe dziecko zadawałam sobie pytanie, dlaczego kobiety nie mogą przyjąć święceń kapłańskich i sprawować ważnych funkcji w kościele. Jako dorosła kobieta poszukuję drogi własnego rozwoju duchowego i uważnie przyglądam się temu, co dzieje się naokoło. Na naszych oczach zachodzą ogromne zmiany. Największe religie świata przechodzą transformacje, otwierając swoje patriarchalne struktury na kobiety. Obserwowanie tego procesu jest moją pasją. Postanowiłam wyruszyć w podróż i dokumentować kobiecą duchowość, coraz wyraźniej zaznaczającą swoją obecność na świecie. Owocem tych poszukiwań są dwa krótkie filmy dokumentalne.”
(Małgorzata Dobrowolska)
FILMY
„Pęknięcie na ścianie. Buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii oczami Europejki”.
Reż. Małgorzata Dobrowolska, 2015, 10 minut.
Klasztor Songdhammakalyani jest pierwszym współczesnym kobiecym klasztorem w Tajlandii. Mieszka w nim kilkanaście wyjątkowych kobiet, które mimo tego, że oficjalna sanga Tajska nie uznaje ordynacji kobiet, przyjęły święcenia. Opatka klasztoru - Dhammananda Bhikkhuni, jest pierwszą współczesną Tajką, która w 2003 roku otrzymała pełne święcenia na mniszkę buddyjską w tradycji Therawady.
Ten krótki wideo-esej jest próbą oddania atmosfery klasztoru oraz zwyczajów, jakie w nim panują.
„Moje miejsce. Film o kobiecie pastorce w Norwegii.”
Reż. Małgorzata Dobrowolska, 2015, 15 minut.
Główną bohaterką filmu jest pastorka, pracująca w jednym z kościołów na obrzeżach Oslo.
Film jest próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce kobiety w kościele. Protestancka interpretacja Biblii zostaje zderzona z zupełnie odmiennym, katolickim podejściem.
BIOGRAMY
Małgorzata Dobrowolska - Absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Zawodowo zajmuje się grafiką, jednak to film jest dla niej najpełniejszą wypowiedzią.
Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych oraz wideoartów, tworzy filmy opierając się na manifeście Doris.
Magdalena Juszczyk - Absolwentka prawa oraz studium fotografii. Studiowała także dziennikarstwo w Laboratorium Reportażu UW. Jej pasją są podróże, fotografia oraz sztuka operatorska.
O projekcie.
Kobieta Nieheteronormatywna. II edycja. 2015/2016. Zbliżenia.
To kontynuacja 10-częściowego cyklu, którego celem było omówienie w przestrzeni publicznej kilku wybranych tematów, dotyczących sytuacji kobiet nieheteronormatywnych w Polsce oraz zarchiwizowanie wiedzy w wirtualnej przestrzeni. knh.vxm.pl
II edycja jest uzupełnieniem pierwszej serii, zbliżeniem na konkretne sytuacje, wydarzenia, tematy, osoby. Wnikliwiej przyglądamy się niszowym inicjatywom lesbijek, biseksualistek, transseksualistek. Tym razem proponujemy nieregularne spotkania w nieortodoksyjnej formule.
↧