Źródło tekstu i zdjęć: NARAL Pro-Choice America
Luty był Miesiącem Czarnej Historii — i gdy przez resztę roku jesteśmy świadkami niezwykłego zaangażowania kobiet pochodzenia afroamerykańskiego w ruch pro-life, uważamy, że nie ma lepszego momentu aby przybliżyć sylwetki 16 niezwykłych czarnoskórych kobiet walczących o prawa reprodukcyjne, sprawiedliwość i równość między płciami.
Zerlina Maxwell jest dziennikarką, mówczynią i analizatorką polityczną. Publikowała w takich gazetach i czasopismach jak Tthe TIME, The Huffington Post, MicNews czy MSNBC, gdzie przybliżała czytelniczkom i czytelnikom sprawy molestowania seksualnego na amerykańskich kampusach, pisała o kulturze gwałtu oraz dostępie do aborcji czy stygmatyzacji “kolorowych“ kobiet. Była jedną z 5 osób, które prezydent Obama zaprosił w podróż na uroczystościach w mieście Selma w marcu 2015 r.
Kierra Johnson to dyrektorka wykonawczą w Unite For Reproductive and Gender Equality (URGE) USA, organizacji zajmującej się zdrowiem seksualnym, dostępem do aborcji i promocją równości płci wśród ludzi młodych oraz w zmarginalizowanych społeczności. W 2008 r. była delegatką na krajową konwencję Partii Demokratycznej. Obecnie zasiada w zarządzie National Gay and Lesbian Task Force oraz the Center for Community Change.
Renee Bracey Sherman walczy o prawa reprodukcyjne poprzez dzielenie się osobistymi doświadczeniami. Jej opowiedziana głośno aborcyjna historia, z której zresztą jest dumna, stanowi zachęte dla innych. Renee przemawia, przeprowadza konsultacje, organizuje warsztaty zachęcające kobiety do przedstawienia własnych historii oraz walczy ze zjawiskiem stygmatyzowania aborcji. Jest autorką “Say Your Abortion Out Loud: Research and Recommendations for Public Abortion Storytellers and Organizations”. Publikuje w BBC, The Guardian, EBONY, Salon, Fusion, TIME oraz The Atlantic. Jest członkinią zarządu NARAL Pro-Choice America.
Dawn Porter to założycielka Trilogy Films. Jej ostatni film “TRAPPED“ pokazuje wpływ tzw. prawa TRAP (pol. Ukierunkowane Regulacje dla Dostawców Usług Aborcyjnych) na prawa reprodukcyjne ubogich lub “kolorowych“ kobiet oraz na proces zamykania setek klinik aborcyjnych, głównie na południu kraju.
Cherisse Scott jest założycielką i przewodniczącą SisterReach, oddolnego ruchu walczącego o sprawiedliwość reprodukcyjną, organizującego warsztaty oraz prowadzącego kobiece rzecznictwo (w szczególności na rzecz ubogich, “kolorowych“ oraz zamieszkujących obszary wiejskie) na terenie Tennessee. Ostatnio opisała w RH Reality Check przypadek kobiety, która samoistnie przerwała ciążę za pomocą wieszaka na ubrania i została oskarżona przez sąd o usiłowanie zabójstwa.
Pisarka i aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych Emma Apkan, regularnie pisząca dla RH Reality Check and Bustle, ostatnio opublikowała “Attacks on Abortion are Attacks on Black Women“. Emma jest także przywódczynią religijną. W swoim kościele tłumaczy wiernym dlaczego przystąpiła do Planned Parenthood i że wspierając pacjentów nie występuje wbrew religii i jest chrześcijanką.
Alicia Garza to współzałożycielka Black Lives Matter – organizacji, która stanowi istotny głos w ruchu przeciwko brutalności policji i równości rasowej. Od niedawna organizacja zaczęła współpracować z grupami zajmującymi się zagadnieniami sprawiedliwości reprodukcyjnej. „Sprawiedliwość reprodukcyjna zawiera się w ruchu Black Lives Matter. Nie chodzi tylko o prawa dla kobiet, określenie kiedy, w jaki sposób i gdzie chcą założyć rodziny, ale także o prawo do utrzymania rodziny a także do wychowania dzieci, co jest utrudnione przez państwową przemoc, która przybiera obecnie różnorakie formy.”- wyznaje. Alicia jest także dyrektorką wykonawczą w National Domestic Workers Alliance oraz współpracowniczką w The Guardian, FeministWire i The Nation.
Opal Tometi jest współzałożycielką Black Lives Matter oraz dyrektorką wykonawczą Black Alliance for Just Immigration. Jako osoba, która w przeszłości doświadczyła przemocy domowej, na własnym przykładzie edukuje lokalne społeczności przemocy. Przez magazyn Essence została nazwana “Nową Przywódczynią Praw Obywatelskich” oraz znalazła się na liście 100 najbardziej niezwykłych kobiet według Cosmpolitan.
Paris Hatcher, założycielka SPARK Reproductive Justice NOW!, jednej z największych organizacji zajmującej się zagadnieniami sprawiedliwości reprodukcyjnej na południu USA. Obecnie zasiada w radzie Southerners on New Ground (SONG) oraz pracuje w Race Forward: The Center for Racial Justice Innovation i Black Reproductive Justice Think Tank.
Jessica Byrd jest konsultantką polityczną skupiającą się na rekrutacji oraz wspieraniu różnorodnych kandydatów w wyborach. Członkini zarządu SisterSONG Reproductive Justice Collective, My Black Feminist Future oraz Inclusv. To także była dyrektorka strategii państwowych w EMILY’s List.
Jamilah Lemieux to starszą redaktorką w EBONY oraz autorką prac dotyczących feminizmu, intersekcjonalności, praw reprodukcyjnych w Mic News, Essence, JET, Clutch, The Nation and The Washington Post. Pojawiała się także na antenie MSNBC, Al Jazeera, NPR , CBC , BBC i jest współpracowniczką The Nightly Report wraz z Larry Wilmore. Lemieux została uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet na Twitterze według Fortune.
Dyrektorka wykonawcza w National Network of Abortion Funds, Yamani Hernandez, zarządzającej 100 funduszami przeznaczonymi na likwidowanie barier ekonomicznych w dostępie do aborcji dla kobiet o niskich dochodach, kobiet “kolorowych”, dziewcząt, osób transgenderowych i o otwartej tożsamości płci na terenie USA. Hernandez podzieliła się swoją historią o przeprowadzonej aborcji w kampanii 1 na 3. W 2012 r. została nagrodzona Margaret Carr Wiley Bright Horizons Award przez organizacje Planned Parenthood of Illinois, AmeriCorps Public Allies Alum, a także nominowana do Visionary Leader Award 2012 r. Yamani jest również członkinią Echoing Ida i liderką zespołu Strong Families.
Amber Phillips działa w UltraViolet, gdzie mobilizuje kobiety do pomocy w przygotowaniu i prowadzeniu ogólnonarodowej kampanii dotyczącej praw reprodukcyjnych. Jest członkinią Echoing Ida, projektu poświęconego zwiększaniu obecności czarnoskórych ekspertek w mediach oraz członkiem zarządu w SisterSONG. Walczy też ze zjawiskiem stygmatyzacji aborcji razem z Advocates for Youth.
Charlene Carruthers jest organizatorką polityczną i krajową dyrektorką projektu Black Youth Project 100 (BYP100), upominającego się o prawa afroamerykańskich obywateli. W przeszłości przewodziła oddolnym ruchom i kampaniom takim jak: the Center for Community Change, the Women’s Media Center, ColorOfChange.org czy National People’s Action. Przygotowała i rozwinęła cykl szkoleń politycznych dla NAACP, the New Organizing Institute, czy Young People For. Członkini zarządu w SisterSONG oraz zwyciężczyni nagrody Organizer of the Year Award ufundowanej przez the New Organizing Institut.
Maya Rhodan to reporterka w magazynie TIME i współpracowniczka w Essence, gdzie publikuje wielokrotnie nagradzane artykuły poświęcone wpływie restrykcyjnych przepisów aborcyjnych na życie afroamerykańśkich kobiet. Pisze regularnie na temat popkultury, polityki, reprezentacji i problemów dotykających czarne społeczności.
Heidi Williamson jest starszą polityczną analityczką w the Center for American Progress, które z powodzeniem pomogło wybrać ponad 20 kobiet na wyższe stanowiska administracyjne na szczeblu krajowym i lokalnym. Założycielka Trust Black Women Partnership oraz zasiada w zarządzie SPARK Reproductive Justice NOW!. Wypowiada się w MSNBC, NPR i CBS. Napisała „Rasy, płeć i aborcji w Gruzji: Polityczny Raport ” i „Sprawiedliwość reprodukcyjna na Południu. Przypadek w edukacji, prewencji i polityce”.
Te niesamowite przywódczynie ruchu na rzecz wolności reprodukcyjnej motywują nas do walki ze zjawiskiem stygmatyzacji aborcji, o politykę pomagającą kobietom i rodzinom oraz do działań na rzecz zmiany świata. Jesteście z Nami?
Tłumaczenie: Karolina Ufa
Korekta: Klaudia Głowacz