To oficjalny wynik konkursu ogłoszonego przez prezydenta Poznania. Marta Mazurek obejmie to stanowisko od lipca tego roku. Dla Feminoteki to podwójna radość, ponieważ Marta współpracuje z nami od kilku lat, a w ostatnim roku koordynowała prace grupy „Gender w podręcznikach”, partnera projektu Feminoteki „Kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy RAZEM przeciwko stereotypom płciowym”. To dzięki m.in. jej wysiłkom ukazała się niezwykła trzytomowa publikacja „Gender w podręcznikach. Projekt badawczy. Raport” – wynik pracy niemal 100 osobowego interdyscyplinarnego zespołu badaczek i badaczy.
Dziś specjalnie dla Feminoteki Marta Mazurek mówi o swoich planach.
Jak przekonałaś komisję konkursową do swojej kandydatury?
Marta Mazurek: Może lepiej postawić pytanie: w jaki sposób starałam się przekonać? Przede wszystkim, tym, że od bardzo dawana pracę akademicką łączyłam z angażowaniem się w działania na rzecz równouprawnienia kobiet i równości: od samego początku uczestniczę we wspaniałej akcji „One Billion Rising/Nazywam się Miliard”, angażuję się w działania Kongresu Kobiet w Wielkopolsce, miałam szczęście ściśle współpracować z Feminoteką i poznańskimi organizacjami: Fundacją Rozwoju „Motylarnia” oraz Grupą Stonewall. W trakcie długoletniej pracy akademickiej zdobyłam doświadczenie w pracy organizacyjnej, które wzmocniłam i zwiększyłam m.in. przy koordynacyjnej w projekcie „Gender w podręcznikach”. Wystartowałam więc w tym konkursie z wiarą w siebie dzięki, z jednej strony moim kompetencjom, nazwijmy to – akademickim, ale z drugiej strony – i to jest bardzo ważne – dzięki doświadczeniu nabytemu w działaniach z NGOsami, a także dzięki szkoleniom i warsztatom organizowanym przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet.
Jakie masz plany jako pełnomocniczka?
Moje plany wyznacza zakres obowiązków przypisanych temu stanowisku – one są precyzyjnie opisane. Będą to działania na kilku płaszczyznach: wypracowywanie strategii działań antydyskryminacyjnych na drodze konsultacji i debat – duży potencjał upatruję w organizacjach i stowarzyszeniach już działających, ponieważ one mają największe doświadczenie, są najbliżej grup i osób zainteresowanych, mają wypracowane metody i wiedzę, a także znają bariery i przeszkody. Kolejne działania to działania interwencyjne – jako pełnomocniczka prezydenta miasta będę reagować, gdy dojdzie do aktów dyskryminacji. I wreszcie – działalność edukacyjna – promowanie idei równości, otwartości i solidarności społecznej, czyli praca wspomagająca te działania i idee, które już promuje prezydent Poznania.
Przede mną spore wyzwanie, ale mam też dużo energii i wiary w to, że moje miasto – Poznań – będzie stawało się coraz jaśniejszym punktem na mapie nie tylko Polski, ale także poza jej granicami.
Marto! Bardzo się cieszymy, trzymamy kciuki i powodzenia!
Zespół Feminoteki
Marta Mazurek – z wykształcenia anglistka, literaturoznawczyni oraz tłumaczka języka angielskiego. Pracuje w Zakładzie Badań Porównawczych nad Kulturą w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jest członkinią Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. W promowanie działań na rzecz równości i przeciwdziałania wykluczeniom jednostek i grup społecznych zaangażowana jest od wielu lat. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami działającymi na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom i równouprawnienia: Fundacją Feminoteka – Warszawa, Grupą Stonewall – Poznań, Fundacją Rozwoju „Motylarnia”- Poznań oraz Kongresem Kobiet.