Po raz czwarty 14 lutego Polska bierze udział w ogólnoświatowej akcji One Billion Rising - po polsku Nazywam się Miliard. To akcja, podczas której tańczymy i protestujemy przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. W ubiegłym roku zatańczyło 50 miejscowości w Polsce. Feminoteka od początku koordynuje akcję w całej Polsce. Tegoroczna odbywa się w ramach projektu "Antyprzemocowa Sieć Kobiet".
Co roku podejmujemy temat trudny społecznie, niewygodny, zepchnięty pod dywan. W 2016 roku tańczymy i protestujemy przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewczyn. Dlaczego? Ponieważ ofiarami wszystkich form molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety i dziewczęta: w domu, szkole, pracy, na ulicy, środkach komunikacji publicznej itd. itp.
Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach UE wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia - od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie.
Z badań wynika, że:
- fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,
- werbalnych form molestowania - żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet,
- 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowanie), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub SMS-y.
W 2016 roku Fundacja Feminoteka organizuje akcję Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland w ramach projektu Antyprzemocowa Sieć Kobiet. Projekt współfinansowany z Programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG.